Antalya Bahçe 400 Dekar

BAHÇE ÖZELLİKLERİ
 
Akdeniz bölgesinin önemini bilen Alanar, 2007 yılında Antalya’nın Serik ilçesinin Kozağacı Köyü’nde 400 dekar arazi üzerine kurduğu Alanar Antalya Bahçesi’nde toplam toplam 17 bin adet Japon eriği, nektarin, kayısı, nar, elma ve Trabzon hurması fidanı bulunmaktadır.  
 
Türkiye'nin en erkenci bölgelerinden biri olan Serik Antalya Bahçe de taş çekirdekli ürünler arasında nektarin, Japon erik, kayısı üretiminde hasadın ilk yapıldığı bölgeler arasında yer alır. Narenciye, nar ve taş çekirdekli meyve üretiminin yoğun olarak yapıldığı bölgedir.
 
40 hektarlık bir alana sahip Serik Antalya Bahçe'nin 13 hektarlık bölümünde nektarin, 6 hektar japon erik, 18 hektar nar ve 3 hektar kayısı yetiştirilmektedir. Serik Antalya Bahçe'de nektarinin Gransun, Mayglo, SSP türleri yetiştirilmektedir. Black Diamond, Black Amber ve Black Beauty bahçede yetiştirilen Japon erik çeşitlerindendir. Kayısı çeşitleri arasında Tom Cot, Pink Cot ve Flover Cot, nar da ise Wonderful çeşidi yetiştirilmektedir. 25 Mayıs'ta başlayan kayısı hasadı 30 Haziran'a kadar sürmekte, 15 Mayıs – 10 Temmuz arasında nektarin, 5 Haziran – 15 Temmuz arasında Japon erik, 20 Ekim – 10 Kasım tarihleri arasında da nar hasadı yapılmaktadır.
 
MEYVE TÜR VE ÇEŞİTLERİ
 
Nektarin : Gransun, Mayglo, SSP
Japon Erik : Black Diamond, Black Amber, Black Beauty
Kayısı : Tom Cot, Pink Cot, Flover Cot
Nar : Wonderful