Bursa Bahçe 60 Dekar

 
BAHÇE ÖZELLİKLERİ
 
Çukurca Köyü'nde Sukaypark'ın yanında 40 dekar arazi üzerine kurulu olan Alanar İzvat Bahçe'de 20 dekarında bodur nektarin, 10 dekarında bodur elma ve 10 dekarında bodur kiraz yetiştiriciliği yapılmaktadır. Modern meyve fidanları ile 'Modern Meyve Bahçesi' olarak tesis edilen Alanar İzvat Bahçe'de, fidan ve meyve yetiştiriciliğinin yanında yatırımcı, üretici ve bahçe sahiplerine modern meyve yetiştiriciliği eğitimleri verilmekte ve fidan satışı yapılmaktadır. Modern Meyveciliğin Kültür Merkezi olması amacıyla 2003 yılında kurulan Alanar İzvat Bahçe'yi her yıl ortalama 6000’nin üzerinde üretici, yatırımcı, hobi bahçe sahibi, tüketici ve öğrenciler ziyaret etmektedir.
 
Türkiye'nin en orta geçci bölgelerinden biri olan Bursa'da, taş çekirdekli meyvelerin üretim yapısına uygun olmaası dolayısıyla nektarin, şeftali, Japon erik, kiraz, elma ve armut üretimi desteklenmekte ve tercih edilmeltedir. Tercih edilen türler arasında ise nektarinde SSP, elmada Granny Smith, kirzda ise Z – 900 ve Regina çeşitleri yer almaktadır.
 
15 Haziran'da kiraz ile başlanan Bursa Alanar İzvat Bahçe'deki hasat, 30 Eylül'e kadar süren elma hasadı ile devam etmektedir. Alanar İzvat Bahçe 'de 15 – 30 Haziran tarihleri arasında kiraz, 15 – 30 Temmuz tarihleri arasında nektarin ve 15 – 30 Eylül tarihleri arasında ise elma hasadı yapılmaktadır.
 
2015 yılına kadar planlaması yapılmış üretim projeksiyonu içerisinde şuan 2800 olan nektarin fidanı sayısının 41 bin 420 adede çıkarılması planlanmıştır. Diğer çeşitler içinse elmada 2015 projeksiyonu 21 bin 667 adet, kiraz ise 13488 adet olmak üzere bahçe üzerinde toplamda 76 bin 574 adet meyve fidanının yetiştirilmesi planlanmaktadır.
 
MEYVE TÜR VE ÇEŞİTLERİ
 
Nektarin : SSP
Elma : Granny Smith
Kiraz : Z-900, Regine