Çanakkale Ezine Bahçe 480 Dekar

BAHÇE ÖZELLİKLERİ
 
Türkiye' nin geçci bölgelerinden biri olan Ezine' de 50 hektar üzerine kurulmuş olan Alanar Ezine Bahçe' de 19 hektarlık bir alanda kiraz, 20 hektarlık bir alanda kayısı, 6 hektarlık bir alanda Japon erik ve 5 hektarlık bir alanda elma yetiştiriciliği yapılmaktadır. Alanar Ezine Bahçe' nin en büyük özelliklerinden birisi dünya şampiyonu, yeni, farklı ve pazar değeri çok yüksek olan meyve fidanlarla donatılmış olmasıdır.
 
Son yıllarda taş çekirdekli meyveler grubuna giren Japon erik, nektarin ve kayısı üretimine bu bölgede ağırlık verilmiştir. Yoğun olarak da elma ve kiraz üretimi yapılmaktadır.
Ezine bahçede üretilen meyve çeşitleri arasında Z 900 kiraz ve Regina kiraz, Japon erikte Black Diamond, Black Amber ve Black Beauty yer almaktadır. Gala ve Crispy Pink elma çeşitlerini oluşturmaktadır. Tom Cot, Flover Cot, Lily Cot, Perle Cot kayısı çeşitleri arasında bulunur. 10 Haziran'da kayısı ile başlayan hasat takvimi 15 Kasım' a kadar sürmektedir. Alanar Ezine Bahçe'de 10 Haziran – 10 Temmuz tarihleri arasında kayısı, 15 – 30 Haziran tarihleri arasında kiraz, 15 Haziran – 15 Ağustos tarihleri arasında Japon erik ve 15 Eylül – 15 Kasım tarihleri arasında elma hasadı yapılmaktadır.
Alanar Ezine Bahçe' de 9330 adedi kiraz, 2540 adedi Japon erik, 11707 adedi kayısı ve 9640 adedi elma olmak üzere toplan 33247 fidan bulunmaktadır.
 
MEYVE TÜR VE ÇEŞİTLERİ
 
Kiraz : Z 900, Regina
Japon Erik : Black Diamond, Black Amber, Black Beauty, Green Red
Elma : Gala, Crispy Pink
Kayısı : Tom Cot, Flover Cot, Lily Cot, Perle Cot