Ceyhan Bahçe 140 Dekar

BAHÇE ÖZELLİKLERİ
 
Ceyhan Toktamış Köyü'nde 12 hektar alana kurulmuş alan Alanar Ceyhan Bahçe, Türkiye'nin en erkenci bölgeleri arasında yer alıyor. Taş çekirdekli meyveler arasında nektarin, Japon erik, kayısı üretiminde hasadın ilk yapıldığı bölgeler arasındadır. Narenciye, nar, erkenci elma ve taş çekirdekli meyve üretiminin yoğun olarak yapıldığı bölge olarak bilinir.
 
Üretime yönelik olarak hizmet veren Alanar Ceyhan Bahçe'de bölge üretici, yatırımcılarına yeni meyve çeşitleri ile ilgili olarak eğitimler de verilmektedir. Dış pazar taleplerine uygun olarak üretim yapılmakta, yatırımcılara ve üreticilere ürünlerini pazarlamaları için ürün alımı ile kolaylıklar sağlanmaktadır. Yapılan Ar – Ge çalışmaları ile bölge iklimine uyumlu yeni türler geliştirilerek bu bölgede meyvecilik sektörüne katkı sağlamaya devam edilmektedir.
 
Ağırlıklı olarak nektarin üretiminin yapıldığı Alanar Ceyhan bahçe içerisinde 10 hektarlık bir alanda Gransun, Mayglo ve SSP türlerinden nektarin, 2 hektarlık bir alanda ise Black Diamond, Black Amber ve Black Beauty türlerinden Japon erik üretimi yapılmaktadır. 15 Mayıs'ta başlayan nektarin hasadı 15 Haziran'a kadar sürmektedir. 5 Haziran – 15 Temmuz tarihleri arasında ise Japon erik hasadı gerçekleştirilir. Alanar Ceyhan Bahçe'de 4266 adet nektarin, 911 adet Japon erik olmak üzere 5177 adet fidan bulunmaktadır.
 
MEYVE TÜR VE ÇEŞİTLERİ
 
Nektarin : Gransun, Mayglo, SSP
Japon Erik : Black Diamond, Black Amber, Black Beauty