Manisa / Adala Bahçe 2500 Dekar

 
Ege bölgesinin küçük şirin beldelerinden biri Adala. Bu küçük beldenin tarihi, Antik Sardes kenti ile başlıyor. MÖ 7. ve 6. yylarda Lidyalıların başkenti olan Sardes'de başlamıştır ekonomik ve endüstriyel buluşlar, para, uzun mesafeli ticaret, lirik, şiirsel yapıtlar, müzik, felsefe, astronomi, coğrafya, meteorolojinin ilerlemesi ve heykelcilik. Lidyalılardan sonra sırasıyla Pers, Makedonya, Bergama, Roma ve Bizans egemenliğinde kalan bölge, 1075'ten itibaren Selçuklulara Sart ismiyle yurtluk etmeye başlamıştır. Osmanlı zamanında Sart'a bağlı köy olan Veled-i Salih (Salihoğlu) hızla gelişerek 18. yy'da kasaba, 1927'de Manisa'ya bağlı en büyük ilçelerden biri olmuştur. Salihli, 24 Haziran 1920-5 Eylül 1922 tarihleri arasında Yunan işgal altında kalmıştır.
 
250 hektar büyüklüğe sahip Alanar Salihli Adala bahçede 2009, 2010, 2011 yılı dikim sezonunda pazarın talep ettiği seçilen tür, çeşit, kalite ve tonajlarda meyve üretimini gerçekleştirecek fidanlar dikilmiştir. 2009 ve 2010 dikim sezonunda kiraz, kayısı, nektarin, erik, nar ve bağ çeşitleri dikilmiştir. 2011 dikim sezonunda dikilen tür ve çeşitlerle dikim tamamlanmıştır. Kaliteli adına doğru sertifikalı ve virüsden ari fidanlarıyla, kaliteli ve verimli üretim modelini projelendirmek suretiyle iç ve dış pazar taleplerini karşılamak üzere strateji oluşturulmuş ve bu yönde faaliyetler sürdürülmektedir. Bölgenin erkenci turfanda bölgesi olması avantajını iyi kullanarak dikilen kiraz, kayısı, erik, nektarin, bağ, Trabzon hurması ve nar çeşitlerinde kendi içinde erkenci ve orta erkenci türlerle hasat süresini uzatarak daha uzun süre iç ve diş pazara meyve pazarlanması yönünde bir tesis oluşturulmuştur.
 
Türkiye'nin kiraz üretiminde en erkenci bölgeleri arasında yer alan Adala, erkenci ve geçci tüm ürünlerin üretimine müsait bir iklim yapısına sahiptir. Sert çekirdekli kiraz, kayısı, nektarin, Japon erik yanısıra nar, Trabzon hurması yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Alanar Adala Bahçe'de 40 hektar alanda kiraz, 50 hektar alanda Japon Erik, 60 hektar alanda kayısı, 50 hektar alanda nar ve 30 hektar alanda nektarin yetiştirilmektedir.