Üretim ve Hasat

Alanar, Türkiye’nin 8 farklı bölgesinde, yaklaşık 5000 dekar arazi üzerinde meyve üretimi yapmaktadır. 2006 yılından beri kurulmakta olan bahçeler, 2012-2013 sezonunda yaklaşık 2000 dekar daha meyve bahçesinin kurulmasıyla toplam 7000 dekara ulaşılması planlanmaktadır.
 
Türkiye’nin erkenci, orta ve geççi bölgelerinde, farklı rakımlarda kurulan bahçeler, ilk turfanda ve son turfanda meyvelerin hasat edilmesine olanak sağlar.
 
İlk turfanda meyve hasadı Adana, Mersin ve Antalya bölgelerinde başlar, orta dönemde Manisa-Salihli’deki 2500 dekarlık bahçede devam eder ve son turfanda meyve hasadı Çanakkale, Bursa ve yüksek rakımda kurulmuş olan Afyon’da devam eder.
Meyve ağaçlarının büyümesi ve veriminin artmasıyla, 2012-2015 yılları arasında Alanar bahçelerinden yapılacak olan, kiraz, kayısı, nar, Japon erik, nektarin, elma ürünlerinin toplam tonajı 2500 tondan 10000 tona kadar yükselecektir.
 
Alanar, meyve üretimi yapmakta olduğu tüm bahçeler de GLOBALGAP ve ITU sertifikalarına sahiptir. Bahçelerde yapılan bütün ilaçlamalar, ziraat mühendisleri tarafında organize edilmekte, hasat faaliyetleri ise profesyonel ekiplerle yapılmaktadır.