Ar-Ge

Alanar, meyve üretiminden müşteriye teslimatına kadar her alanda AR-Ge faaliyetlerini yıllardır sürdürmektedir.
 
Alanar, Güney Afrika, Fransa, Hollanda, Amerika gibi dünya’nın her yerinden yeni çeşit meyveleri Türkiye’ye getirilmekte, Alanar arazilerinde, farklı bölge ve rakımlarda deneme amaçlı dikimini yapmakta, bölgelere göre meyvelerin kalite ve verimliliği tespit etmektedir. AR-GE çalışmalarının sonucunda, alnına neticelere göre, yeni çeşit meyveler tahsis edilen arazilere dikilmekte ve üreticilerinde bu ürünleri yetiştirmesi teşvik edilmektedir.
 
Alanar, yetiştirmekte olduğu, kiraz, kayısı, nektarin, Japon erik, nar elma gibi ürünlerin, yetiştiricilik faaliyetlerini doğru uygulamalarla yapabilmek için yurt dışından uzmanlar getirmekte ve danışmanlık almaktadır. Konusunun uzmanı olan kişilerden alınan bilgiler, Alanar ziraat mühendislerince, Türkiye’nin her bölgesindeki üreticilerle paylaşmakta, eğitimler düzenlemektedir.
 
Meyve muhafazası ile ilgili, farklı modifiye atmosfer ambalajları ve depolama koşulları ile farklı meyve türleri için denemeler yapılmaktadır. Hangi ürünün, hangi ambalajda en iyi sonuç verdiği tespit edilmekte ve depo ve raf ömrünü uzatacak araştırmalar yapılmaktadır.